Péče a údržba parketové podlahy

Dřevěná parketová podlaha je elegantní a kvalitním bytovým designem. Aby ta vaše vydržela v co nejlepší kondici, věnujte jí náležitou péči. Mají vaše parkety už nejlepší léta za sebou? Nechte si je zrenovovat a poté je udržujte tak, jak si dřevo zaslouží. Odmění se vám skvělým vzhledem a perfektní funkčností po mnoho let.

Základní péče o parkety

Nezanedbávejte základní péči o parkety. Zbytečně byste si tak přidělali spoustu starostí s jejich brzkou renovací. Jak o parkety pečovat?

  • Snažte se v místnostech udržovat relativní vlhkost mezi 50 až 65 %. Sucho podněcuje dřevo k tvorbě spár mezi jednotlivými díly, a naopak vysoká vlhkost způsobuje bobtnání podlahy. Pro domácnosti s vyšší vlhkostí anebo velkými výkyvy teploty doporučujeme opatřit parkety olejovým finišem. Laku nedělá rozpínání dřeva dobře, praská a loupe se.
  • Dřevěným podlahám vyhovuje teplota v rozmezí 18 – 22 °C a pravidelné větrání.
  • Parketovou podlahu v koupelně si můžete nechat vylepšit impregnační úpravou, která zvýší její odolnost proti vlhkosti.
  • Aby se podlaha co nejvíc chránila před poškrábáním a rýhami po nábytku, opatřete jej měkkými chrániči. Židlím na kolečkách pořiďte buď speciální kolečka na tvrdou podlahu nebo pod ně používejte ochranné podložky.
  • Nenechávejte na podlahu působit vodu. Rozlitý kbelík nebo nehodu při zalévání květin co nejdříve vysušte.
  • Písek, kamínky a jiné hrubé nečistoty parketám nesvědčí. Dejte si před dveře rohožky a pečlivě si čistěte boty. Když už se taková nečistota do místnosti zanese, je-li to trochu možné, raději použijte na její úklid místo koštěte vysavač.

Jak udržovat parkety v čistotě?

Údržba parketové podlahy je snadná. Stačí dodržovat pár jednoduchých zásad. Jakých?

  • Pravidelně podlahu stírejte suchým hadrem nebo vysávejte vysavačem.
  • Pokud je nutný zásah vody, hadr nebo mop pečlivě vyždímejte. Při mytí podlahy vodou nepoužívejte žádné agresivní saponáty ani abrazivní čističe.
  • Při extrémním znečištění použijte nejlépe mýdlovou nebo octovou vodu a mokrá místa co nejdříve vytřete do sucha.
  • Odolné nečistoty neodstraňujte žádnými rozpouštědly nebo drátěnkami. Raději se v drogerii poohlédněte po speciálních přípravcích na parketové podlahy. Vždy ale pamatujte na to, jakou povrchovou úpravu má vaše podlaha. Jestli je olejovaná nebo lakovaná.

Zvláštní údržbu vyžadují parkety opatřené olejem. Abyste je udrželi v dobré kondici, použijte na ně jednou za čas speciální leštěnku nebo ošetřující olej. Úplně ideální je i každé dva až tři roky nechat parkety znovu naolejovat profesionální firmou.

CHCETE RYCHLOU RENOVACI PODLAHY ?